4.10.11

Podstawowe zasady bezpiecznych zakupów w Internecie

Dwie trzecie internautów kupuje w sklepach internetowych, czterech na pięciu kupuje na aukcjach -
wynika z danych Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB. Polacy coraz częściej płacą za zakupy przez systemy płatności internetowych. 

Nową formę rozliczeń wybiera już prawie połowa kupujących w sieci. Korzyści z niej płynące to przede wszystkim wygoda i oszczędność – w stosunku do płacenia gotówką przy odbiorze przesyłki. Przesyłki „za pobraniem” są niewątpliwie droższe – od kilku do nawet kilkunastu złotych. Dlaczego więc cieszą się ciągle sporą popularnością? Kupujący traktują to jako dodatkową gwarancję, że otrzymają zamówiony towar.
Jednak wystarczy przestrzegać kilku zasad, by transakcje były bezpieczne i satysfakcjonujące, oraz wygodne i tanie.

Po pierwsze, zawsze trzeba pamiętać o tym, by przy płaceniu online był aktywny protokół SSL – odpowiedzialny za szyfrowanie danych. Jak sprawdzić, czy jest on aktywny? Jeśli w dolnej belce przeglądarki widzimy ikonę kłódki, należy na nią kliknąć – przeczytamy informacje o certyfikacie bezpieczeństwa witryny. Jeśli np. czytamy, że certyfikat wygasł, rozsądek podpowiada, by zrezygnować z połączenia. Uwaga! Ikona kłódki musi być zamknięta. Otwarta oznacza brak szyfrowania – transakcja nie jest bezpieczna. Połączenie jest szyfrowane również wówczas, gdy przedrostek przed adresem internetowym to "https://" (zamiast http://).

Po drugie, kupować należy tylko w sprawdzonych sklepach. Sprawdzonych przez kogo? Duże sklepy internetowe korzystają z agregatora płatności internetowych (można w nich płacić na wiele sposobów – kartą płatniczą, zwykłym przelewem, przekazem pocztowym). To wiarygodny partner. Wątpliwości powinny się pojawić, gdy sklep umożliwia wyłącznie płatność przelewem na własne konto. Nie musi to oczywiście oznaczać chęci oszustwa, ale warto taki sklep prześwietlić dokładniej. Zawsze trzeba przed sfinalizowaniem zakupu przeczytać regulamin. Tam muszą być np. podane dokładne informacje o wszystkich dodatkowych kosztach, zasadach reklamacji, terminach zwrotu.

Ważne! Jeżeli operator płatności internetowych posiada status Agenta Rozliczeniowego, to oznacza to, że podlega on nadzorowi Prezesa NBP – transakcje obsługiwane przez niego są w 100 procentach bezpieczne.
Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS) to światowy standard ustalony przez organizacje płatnicze (Visa, MasterCard). Ten standard został wypracowany by chronić dane osobowe posiadaczy kart oraz informacje związane z transakcjami.

Jednak wszystkie protokoły i standardy na nic się zdadzą, jeśli sami kupujący nie będą przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Transakcji najlepiej dokonywać na prywatnym komputerze. A już na pewno – nie dokonywać ich w kafejkach czy korzystając z publicznej sieci.

Na komputerze musi być zainstalowany i aktualizowany program antywirusowy, który zabezpieczy system – i wszystkie ważne dane - przed cyberprzestępcami.

Jeśli nie przestrzegamy tej zasady, narażamy się na ryzyko działania w tle programu szpiegującego, który może wykraść szczegółowe dane osobowe i dane konta lub karty.

Brak komentarzy: